Odkryj Chorwację

Chorwacja to niezwykłe wybrzeże Adriatyku Chorwacji, usiane 1244 wyspami i historycznymi miastami, wyróżniający się Dubrownik, jego niezwykłe Stare Miasto otoczone potężnymi murami obronnymi. Na wybrzeżu Splitu znajduje się Pałac Dioklecjana, jeden z najbardziej imponujących zabytków rzymskich na świecie, w którym pośród starych murów tętnią życiem dziesiątki barów, restauracji i sklepów. Na półwyspie Istria w kształcie serca znajduje się Rovinj – to pełen uroku port rybacki z wąskimi brukowanymi uliczkami. Wyspy Adriatyku mają bardzo zróżnicowany urok, od błyszczącego miasta Hvar na wyspie o tej samej nazwie, po ustronne zatoczki naturystyczne na wyspach Pakleni tuż przy brzegu. Z dala od wybrzeża znajduje się Zagrzeb, urocza stolica Chorwacji z kwitnącą kulturą kawiarnianą i sceną artystyczną, a Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje zielony labirynt turkusowych jezior i kaskadowych wodospadów.

Stolica


Zagrzeb

Waluta


Kuna Chorwacka

Kiedy jechać ?

Szczyt Sezonu: Lip- Sie
Ramiona Sezonu: Maj, Cze & Wrz
Po Sezonie: Paź - Kwi

Co zjeść w Chorwacji ?

Bazga : domowy sok z czarnego bzu to klasyk kontynentalnej Chorwacji, świeży i piękny - wyjątkowa przyjemność picia

Bermet : Intensywny likier wytwarzany w mieście Sombor, z suszonym chlebem świętojańskim i figami, piołunem, skórką pomarańczową, szałwią i nasionami gorczycy, wszystko nasączone czerwonym winem

Boskarin : Nie pomijaj smaku rodzimego wołu Istrii, prawie wymarłego pod koniec XX wieku, ale niedawno przywróconego do życia jako przysmak mięsny

Gregada : Gulasz rybny z różnego rodzaju białej ryby, ziemniaków, białego wina, czosnku i przypraw

Komiška pogača: Pikantne ciasto z Komizy przypominające foccacię, faszerowane cebulą, pomidorami i sardelami.

Co zwiedzić w Chorwacji?

Dubrownik: niezwykłe, otoczone murami miasto Dubrownik, nie bez powodu wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomimo nieustannego ostrzału w latach 90. podczas wojny, jego potężne mury, solidne wieże i średniowieczne klasztory, barokowe kościoły i fascynujące dzielnice mieszkalne znów wyglądają wspaniale.

Windsurfing w Bol: Bol, na południowym wybrzeżu wyspy Brac, jest domem dla słynnej plaży Zlatni Rat o rogowym kształcie i złotych kamykach. Miasto jest ulubieńcem windsurferów: kanał między wyspami Brac i Hvar zapewnia idealne warunki wiatrowe, dzięki zachodniemu maestralowi, który zazwyczaj wieje między kwietniem a październikiem.

Park Narodowy Jezior Plitwickich: turkusowa wstęga jezior połączona z tryskającymi wodospadami w zalesionym sercu kontynentalnej Chorwacji. Jest tu kilkadziesiąt jezior - od jeziora Kozjak od średnicy 4km po stawy otoczone trzciną - ich zaskakujące kolory są wytworem kastowego terenu.

MIEJSCA

TOP HOTELE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY – HOTELE CHORWACJA